Jak vybrat dětské kolo

Vánoce se nezadržitelně blíží a mnozí rodiče stojí před otázkou, jaké vybrat pod stromeček svému potomkovi kolo. V tomto článku se vám pokusím předat několik základních rad, jak vybrat správně. 

Dětská odrážedla a kola pro děti do 3 let

Některé děti zvládnou jezdit na odrážedle dřív než chodit. Při výběru odrážedla dbejte na to, aby bylo co nejužší v zadní části. Je to velmi důležité pro zdravý vývoj kyčlí vašeho dítěte. Pokud tedy budete vybírat odrážedlo pro úplně malého prcka, vždy je lepší to se dvěmi kolečky vpředu a jedním vzadu.

Pro větší děti, které už stabilně chodí je lepší vybrat rovnou odrážedlo dvoukolové. Pokud s ním bude vaše dítě jezdit sem tam po byte nebo kolem domu, může být i s menšími, třeba 8" nebo 10" kolečky, která nemusí být ani nafukovací. Stačí z měkčené EVA pěny. Plastovým bych se ale vyhnul. 

Pokud ale máte ambice s vaším prckem jezdit častěji a dál, rovnou se dívejte po odrážedle s většími nafukovacími koly. Alespoň 12". Důležité je aby mělo nízký rám a vašemu dítěti se dobře nastupovalo/vystupovalo. S čistým svědomím a zkušeností na vlastních dětech vám můžeme doporučit třeba PELLS One Lite,  na kterém můj syn jezdil cca od 2 do 3 let. Menším dětem kupujte odrážedlo bez brzdy, protože ji buď neumáčknou a nebo je bude rozptylovat. Pokud kupujete odrážedlo dítěti ve věku už okolo 3 let, tak může být i s brzdou, například ultra-lehké Beany Zero 12. V tomto věku už totiž dítě dokáže pochopit jak a kdy brzdu používat  už ji i umáčkne. 

beany_zero_12

Dětská kola pro děti od 3 do 5 let

Hlavně bez postranních koleček. To je moje nejčastější rada. Pokud vaše dítě už jezdí na odrážedle s dostatečnou jistotou, to znamená že zvládne ujet cca 10 metrů se zvednutýma nožkama, umí zastavit na váš povel, snadno zatáčí a nastupuje/vystupuje, můžete začít přemýšlet o pořízení plnohodnotného kola. Balanční kolečka jsou však vždy krokem zpět. Když vaše dítě umí jezdit na něčem se dvěmi koly, nenechte ho teď zlenivět na něčem se čtyřmi. Teď přijde na řadu vaše trpělivost. A pokud vydržíte, vaše dítě se na novém kole naučí jezdit během týdne. Pokud ne, tak mu ještě na pár dní vraťte odrážedlo a pak to zkoušejte znovu. 

Stejně jako u odrážedel je i v této kategorii dobré vybírat kola s co nejnižším rámem. Můžete začít s 12" nebo 14" koly, ale pokud je vaše dítě dostatečně velké, je lepší koupit rovnou kolo s 16" koly. Třeba na Beany Zero 16 dosáhne dítě už od cca 90cm. 

beany_zero_16

20" kola pro děti od cca 5 let

Jakmile se vaše dítě začne na 16" kole hrbit, kolena krčit až skoro pod bradu, je na čase začít vybírat větší kolo. Nejlépe 20" a většinou se tak děje kolem 5. roku věku nebo výšky dítěte +- 110 cm. V této kategorii už je nabídka velmi zajímavá a můžete přemýšlet o prvním kole s přehazovačkou. Pro sportovněji založene děti se dají už sehnat i 20" kola s odpruženou vidlicí pro jízdu v terénu. V tomto věku už se u dětí probouzejí i závodnické sklony a dětské závody v této kategorii například v seriálu Kolo Pro Život patří k divácky velmi atraktivním. A nesmím zapomenout napsat, že v této kategorii už se objevují také první kola s trailovou geometrií

pells rocket air

24" a větší dětská kola

Další obecnou radou je, že čím větší průměr kol bude vaše dítě mít, tím lepší to bude pro něj i pro vás. Dítě bude jezdit rychleji nebo s menším úsilím a vy ho tak budete moct brát s sebou na delší výlety nebo bude míň unavené. Vždy jsou lepší větší kola a menší rám, než menší kola a větší rám. Děti ve věku kolem 10 let resp. 140 cm výšky tak už můžou jezdit na 27,5" kolech. A od nějkých 155cm se můžete ohlížet po 29" kolech. 

pells_razzer_junior

Další faktory při výběru:

  • Bezpečnost: Vždy dávejte pozor na bezpečnostní prvky, jako jsou brzdy, zvonek, světla a helma. Dětská helma by měla být při jízdě na odrážedle i na kole naprostou samozřejmostí. .

  • Velikost: Ujistěte se, že kolo je pro vaše dítě vhodné. Děti by měly být schopny sedět na sedle s nohama na zemi a zároveň dosáhnout na řídítka.

  • Kvalita: Investujte do kvalitního kola od renomovaného výrobce. Kvalitní kolo je bezpečnější a méně náchylné k poruchám. Při výběru porovnávejte porovnatelné. Například někteří výrobci udávají hmotnost kola bez příslušenství a bez pedálů a někteří třeba s pedály i blatníky. 

  • Zábava: Nakonec, zvolte kolo, které děti nadchne a bude jim dělat radost. Vyberte design nebo barvu, která jim bude připadat atraktivní.

Pamatujte, že jízda na kole je skvělou aktivitou pro děti, která posiluje fyzickou kondici, rozvíjí dovednosti a povzbuzuje zdravý životní styl. Správný výběr kola může tuto zkušenost udělat ještě zábavnější a bezpečnější.

×